מאמרים

טריגר פינגר

טריגר פינגר, או בשמה השני, אצבע הדק הנה אחת הבעיות הנפוצות בתחום כירורגית כף היד, כאשר שם הבעיה מעיד על מהותה: כיפוף האצבע המורה או האגודל. בעת יישור האצבע הנגועה, לרוב יישמע צליל דמוי נקישה, והעדר יכולת כיפוף מעיד על חומרת המצב.

מה גורם לתופעה זו, כיצד מאבחנים אותה ומהי שיטת הטיפול המומלצת? כל התשובות לשאלות הבוערות במאמר הבא

אצבע הדק- גורמים

אין סיבה חותכת לפגיעה בגיד המיועד לכיפוף האצבע, אך ידוע כי נטייה תורשתית לכך מגבירה את ההסתברות ללקות בתופעה זו. שמירה על אורח חיים בריא עשוי בהחלט לסייע בעיכוב התפתחותה של התופעה.

"גלגלת" הוא אזור רגיש המצוי בבסיסה של האצבע. לאזור זה מחובר גיד עליו מופעל כח, ובחלוף הזמן, חלק מהתאים המצויים מחוץ לגיד שכופף נעשים דומים לתאי הסחוס, כמות ונפח התאים הנגועים גדל וכך נוצרת הפגיעה המוטוריות באצבע.

אצבע הדק- אבחון

אבחון מוקדם קשה יותר בהשוואה לאבחון בשלב מתקדם יותר, מאחר ובשלב מאוחר יחסית לא ניתן לטעות כי מדובר באבחנה של אצבע הדק, מנח האצבע, קשיי היישור, צליל דמוי הנקישה ועוד', כל אלה מעידים על בעיית אצבע הדק.

חשוב לציין, משום שאצבע הדק הינה תופעה ניוונית, אבחון נכון הוא תנאי להצלחתו של ההליך הטיפולי.

אצבע הדק- טיפול שמרני

בעבר, המגמה הייתה עמוקה פחות, והיעד היה הקלה על סימפטומים ושיפור תפקודה של האצבע על ידי שימוש בתרופות שונות אנטי דלקתיות. החיסרון הוא שלתרופות אלה היסטוריה של תופעות לוואי שונות. מלבד תופעות הלוואי, הטיפול השמרני אולי עשוי לעזור לזמן מוגדר, אך בחלוף הזמן התופעה עשויה להופיע בשנית. לאור כך, יש מקום לשקול טיפולים נוספים, כאלה שאולי יהיו יעילים יותר בטווח הזמן הארוך ולא ידרשו מהמטופל התעסקות חוזרת בנושא.

אצבע הדק- טיפול פורץ דרך

גם אם הטיפולים השמרניים לא הועילו, אין צורך להיכנס ללחץ עקב המחשבה לבצע הליך ניתוחי. לא עוד לחץ, לא עוד כאב ולא עוד פרוצדורה! כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה, קיימות שיטות נוספות, יעילות לא פחות.

שיטות טיפול קיימות לרוב, אך אחת השיטות פורצות הדרך בתחום הינה מטעם החברה PAIN FREE.

שיטה זו עושה שימוש בפולסים אלקטרו-מגנטיים, להם השפעה רבה על זרימת הדם באזור המיועד וכך מסייעים בשיקום הפעילות המתחוללות בתוך התא ובהפחתת כאב. השיטה, מאושרת על ידי הFDA, ועשויה לשמש כמנגנון יעיל עבור מגוון רחב של בעיות וביניהן: אצבע הדק.